Przejdź do głównej zawartości

Borelioza - czym jest i jak ją leczyć?






Wszyscy wiemy, że Borelioza jest przenoszona przez kleszcze, jednak często nie zdajemy sobie sprawy jak groźna jest ta zakaźna choroba. Nie można podać dokładnej przyczyny tej choroby i niezwykle trudno ją zdiagnozować przede wszystkim w początkowym stadium. Czytaj, by dowiedzieć się więcej o boreliozie!


Jakie są objawy boreliozy?

W przypadku zakażenia boreliozą możemy mówić o trzech fazach. We wczesnej fazie zakażenia możemy zauważyć rumień, który pojawia się już kilka dni od ukąszenia, jednak nie pojawia się on u każdego chorego. Jego charakterystycznym znakiem jest przejaśnienie w centralnej części. Dodatkowo mogą wystąpić takie objawy jak uczucie zmęczenie, bóle mięśni czy stawów. 

Kolejna fazy może pojawić się po kilku dniach, a nawet po kilku latach. Chory cierpi wtedy na zapalenia stawów, a także problemy kardiologiczne i neurologiczne. 

Ostatnia faza wiąże się z przewlekłym zanikowym zapaleniem skóry kończyn, zapalenie stawów i neuroboreliozą, która zajmuje ośrodkowy lub obwodowy układ nerwowy. 

Późna faza zakażenia boreliozą może nastąpić nawet po kilku latach od ukąszenia kleszcza. Wśród najczęściej występujących objawów można wskazać:


Jak leczyć boreliozę?

Borelioza jest leczona za pomocą antybiotyków. Terapia jest skuteczna zwłaszcza wtedy, gdy jest wcześnie podjęta, jednak wiele osób nie rozpoznaje u siebie objawów tej choroby. Zazwyczaj leczenie antybiotykami trwa 28 -30 dni. 



Popularne posty z tego bloga

Czy e-papierosy szkodzą zdrowiu?

E-papierosy, czyli elektroniczne papierosy może już teraz spotkać na każdym kroku. Często w miejscach publiczny ludzie "palą" je, korzystając ze smakowych fluidów, nie zwracając uwagi na to, czy nie przeszkadza to osobom postronnym. Czy e-papierosy rzeczywiście są zdrowe i możne je traktować jako lepszą alternatywę dla tytoniu. Sprawdźmy to nieco dokładniej. Jaka jest szkodliwość e-papierosów? Choć zdania specjalistów wydają się podzielone na temat długotrwałego palenia e-papierosów , to jednak Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę na potencjalną szkodliwość substancji zawartych w tak zwanych fluidach. Warto zauważyć, że szkodliwa jest także sama nikotyna, niezależnie od tego, w jaki sposób dostarczymy ją do naszego organizmu. E-papierosy mogą wywoływać choroby naczyń krwionośnych, serca,  a także dróg oddechowych. Entuzjaści palenia e-papierosów zwracają uwagę na potencjalnie mniejszą szkodliwość i łatwiejsze zerwanie z nałogiem. Jak rzucić palenie? W rzuceniu ...

Jakie jest zadanie tarczycy?

Tarczyca to jeden z najważniejszych gruczołów w naszym organizmie. Jej działanie ma wpływ na niemal każdą komórkę w naszym ciele. Problemy z tarczycą to nie tylko Hashimoto. Sprawdźcie,  jakie funkcje spełnia tarczyca w naszym organizmie.  Do czego służy tarczyca? Tarczyca jest odpowiedzialna za produkcję i wydzielania: hormonów trójjodotyroniny (T3) oraz tyroksyny(T4). Tarczyca działa prawidłowo, gdy w organizmie poziom jodu i tyreotropiny w organizmie jest prawidłowy. Do czego jednak służą produkowane przez tarczycę hormony? Są one odpowiedzialne za przemiany metaboliczne, a także prawidłową pracę gruczołów płciowych i układu sercowo-naczyniowego. Jej najważniejszym zadaniem jest jednak udział w przemianie trójjodotyroniny, która odpowiada za pracę układu nerwowego i wzrost organizmu. Najczęstsze problemy z tarczycą Kiedy tarczyca przestaje pracować w prawidłowy sposób, nasz organizm zaczyna na to reagować bardzo szybko. Jednym z chorób tego gr...

Sposoby na zapalenie pęcherza moczego

Zapalenie pęcherza moczowego dotyka najczęściej kobiety, choć każdy jest narażony na wystąpienie tej infekcji. W większości przypadków stan zapalny wywołany jest przez bakterie, jest istnieje również szereg innych czynników, które mogą je spowodować. Czy można uniknąć tej przykrej dolegliwości? Jak szybko wyleczyć zapalenie pęcherza moczowego ? Czytajcie dalej, by się dowiedzieć! Przyczyny zapalenia pęcherza W większości wypadków zapalenie pęcherza moczowego wywołane jest przez pałeczki okrężnicy, które znajdują się w jelicie grubym. Mogą one łatwo dostać się do dróg moczowych ze względu na bliskie sąsiedztwo cewki moczowej - zwłaszcza w przypadku kobiet. To jednak nie jedyne patogeny, które mogą wywołać stan zapalny pęcherza. Mogę nimi być również bakterie  Staphylococcus saprophiticus ,  Enterococcus  oraz  Chlamydia , dwoinka rzeżączki, gronkowce, a także niektóre wirusy i grzyby. Jakie są objawy zapalenia pęcherza moczowego? Najczęstszymi objawa...