Tarczyca to jeden z najważniejszych gruczołów w naszym organizmie. Jej działanie ma wpływ na niemal każdą komórkę w naszym ciele. Problemy z tarczycą to nie tylko Hashimoto. Sprawdźcie, jakie funkcje spełnia tarczyca w naszym organizmie.
Do czego służy tarczyca?
Tarczyca jest odpowiedzialna za produkcję i wydzielania: hormonów trójjodotyroniny (T3) oraz tyroksyny(T4). Tarczyca działa prawidłowo, gdy w organizmie poziom jodu i tyreotropiny w organizmie jest prawidłowy. Do czego jednak służą produkowane przez tarczycę hormony? Są one odpowiedzialne za przemiany metaboliczne, a także prawidłową pracę gruczołów płciowych i układu sercowo-naczyniowego. Jej najważniejszym zadaniem jest jednak udział w przemianie trójjodotyroniny, która odpowiada za pracę układu nerwowego i wzrost organizmu.
Najczęściej problemy z tarczycą rozwiązuje się przez ciągłe przyjmowanie hormonów. Więcej o tarczycy dowiesz się na stronie KtoMaLek.pl .
Zdjęcie: freepik.com
Najczęstsze problemy z tarczycą
Kiedy tarczyca przestaje pracować w prawidłowy sposób, nasz organizm zaczyna na to reagować bardzo szybko. Jednym z chorób tego gruczołu jest nadczynność tarczycy. W takim przypadku jesteśmy bardziej nerwowi, zaczynają występować zaburzenia trawienia, duszności i zwiększa się wrażliwość na odczuwanie ciepła.
Tarczyca może również produkować zbyt mało hormonów. Mamy wtedy do czynienia z niedoczynnością, która objawia się sennością, zmęczeniem, bólami stawów i mięśni, a także problemami ze skórą i paznokciami.
Jedną z bardziej znanych chorób tarczycy jest oczywiście Hashimoto, które jest przewlekłym zapaleniem tego gruczołu. Nie są znane dokładne przyczyny takiego stanu rzeczy, jednak chorzy na Hashimoto najczęściej skarżą się na uczucie zmęczenia, senność, a także problemy z koncentracją i utrzymaniem masy ciała.
Najczęściej problemy z tarczycą rozwiązuje się przez ciągłe przyjmowanie hormonów. Więcej o tarczycy dowiesz się na stronie KtoMaLek.pl .
Zdjęcie: freepik.com