Tarczyca ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. W przypadku kobiet szczególnie często diagnozowana jest choroba Hashimoto. Czym się charakteryzuje i czy można ją leczyć? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Co jest przyczyną choroby Hashimoto?
Przewlekłe zapalenie tarczycy, czyli Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną. Organizm zaczyna produkować przeciwciała, które atakują tarczycę. Bardzo często chorobie Hashimoto mogą towarzyszyć inne choroby o podłożu autoimmunologicznym, jak cukrzyca, celiakia czy reumanoidalne zapalenie stawów. Lekarze nie są w stanie jednak wskazać bezpośredniej przyczyny, która wywołuje chorobę, jednak najczęściej wskazuj się genetyczne predyspozycje i chroniczny stres.
Jakie są objawy choroby Hashimoto?
Wykrycie choroby Hashimoto może nie być łatwe, ponieważ początkowo przebiega bezobjawowo. Wraz z jej rozwojem może mieć do czynienia z następującymi symptomami:
- chroniczne zmęczenie i senność;
- uczucie zimna;
- bóle stawów i mięśni;
- zwiększenie masy ciała;
- suchość skóry;
- stany depresyjne;
- zaburzenia miesiączkowania;
- problemy z pamięcią i koncentracją.
Leczenie Hashimoto
Leczenie przede wszystkim opiera się na przyjmowaniu leków, które wyrównują poziomo hormonów tarczycowych we krwi. Leki należy przyjmować niestety do końca życia. Istotne są również stałe wizyty u endokrynologa.
Zdjęcie: pixabay.com