Przejdź do głównej zawartości

Co wiemy o Xanaxie?


Xanax to jeden z bardziej znanych leków psychotropowych. Najczęściej stosowany jest w przypadku stanów lękowych, depresji i atakach paniki. Wieloletnie badania wskazują na jego skuteczność, ale również silne działanie uzależniające. Jak działa Xanax, kiedy go stosować i o jakich skutkach ubocznych musimy pamiętać? Czytajcie!

O Xanaxie należy powiedzieć, że na pewno jest to lek skuteczny, jednak jest to środek na tyle uzależniający, że jego stosowanie powinno zawsze odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Ze względu na skłonność do uzależnień najlepszym wyjściem jest stosowanie leku tak krótko, jak tylko jest to możliwe. Jednocześnie należy pamiętać także o tym, że odstawienie powinno odbywać się stopniowo, ponieważ mogą pojawić się objawy absynencyjne. Mogą się one przyczynić do nawrotów choroby, z którą walczymy, a także do bólów głowy i mięśni.

Jak działa Xanax?
Substancja czynna zawarta w Xanaxie, czyli alprazolam hamuje aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Skutkuje to niemal natychmiastowym obniżeniem poziomu lęku, a także rozluźnieniem mięśni. Xanax wykazuje ponadto działanie usypiające. Z tego powodu stosuje się go również przy leczeniu bezsenności. 
Skutki uboczne
Przed przyjęciem leku oczywiście należy skontaktować się z lekarzem i wziąć pod uwagę wszystkie przeciwwskazania. Mimo zachowania wszelkich środków ostrożności może dojść do pojawienia się skutków ubocznych. 
Jakie mogą one być? Pacjenci mogą się borykać z ospałością i zawrotami głowy, a także obniżeniem koncentracji. Możliwe jest ponadto zaburzenia widzenia i suchość błon śluzowych. Rzadziej niż na 1000 przypadków obniżeniu ulega również libido. Pamiętać również należy o działaniu uzależniającym. 
ZDJĘCIE:PIXABAY



Popularne posty z tego bloga

Borelioza - czym jest i jak ją leczyć?

Wszyscy wiemy, że Borelioza jest przenoszona przez kleszcze, jednak często nie zdajemy sobie sprawy jak groźna jest ta zakaźna choroba. Nie można podać dokładnej przyczyny tej choroby i niezwykle trudno ją zdiagnozować przede wszystkim w początkowym stadium. Czytaj, by dowiedzieć się więcej o boreliozie! Jakie są objawy boreliozy? W przypadku zakażenia boreliozą  możemy mówić o trzech fazach. We wczesnej fazie zakażenia możemy zauważyć rumień, który pojawia się już kilka dni od ukąszenia, jednak nie pojawia się on u każdego chorego. Jego charakterystycznym znakiem jest przejaśnienie w centralnej części. Dodatkowo mogą wystąpić takie objawy jak uczucie zmęczenie, bóle mięśni czy stawów.  Kolejna fazy może pojawić się po kilku dniach, a nawet po kilku latach. Chory cierpi wtedy na zapalenia stawów, a także problemy kardiologiczne i neurologiczne.  Ostatnia faza wiąże się z przewlekłym zanikowym zapaleniem skóry kończyn, zapalenie stawów i neuroboreliozą, któr

Jakie jest zadanie tarczycy?

Tarczyca to jeden z najważniejszych gruczołów w naszym organizmie. Jej działanie ma wpływ na niemal każdą komórkę w naszym ciele. Problemy z tarczycą to nie tylko Hashimoto. Sprawdźcie,  jakie funkcje spełnia tarczyca w naszym organizmie.  Do czego służy tarczyca? Tarczyca jest odpowiedzialna za produkcję i wydzielania: hormonów trójjodotyroniny (T3) oraz tyroksyny(T4). Tarczyca działa prawidłowo, gdy w organizmie poziom jodu i tyreotropiny w organizmie jest prawidłowy. Do czego jednak służą produkowane przez tarczycę hormony? Są one odpowiedzialne za przemiany metaboliczne, a także prawidłową pracę gruczołów płciowych i układu sercowo-naczyniowego. Jej najważniejszym zadaniem jest jednak udział w przemianie trójjodotyroniny, która odpowiada za pracę układu nerwowego i wzrost organizmu. Najczęstsze problemy z tarczycą Kiedy tarczyca przestaje pracować w prawidłowy sposób, nasz organizm zaczyna na to reagować bardzo szybko. Jednym z chorób tego gruczołu jest nadczynność

Czy Polacy zbyt często sięgają po silne środki przeciwbólowe?

Polacy od lat chętnie sięgają po leki przeciwbólowe. Znajdziemy je na stacjach benzynowych i sklepach spożywczych, jednak jeszcze do niedawna najsilniejsze z nich były dostępne tylko na receptę. Czy coś zmieniło się po wejściu na rynek Ketonalu Active?  Od października 2017 roku najmniejszą dawkę Ketonalu  można kupić bez recepty. Chodzi oczywiście o Ketonal Active, który zawiera 50 mg ketoprofenu. Wystarczy jednak wziąć więcej tabletek, by moc Ketonalu była taka sama. Ta zmiana budziła obawy wielu osób i okazuje się, że nie były one pozbawione podstaw.  Polacy boją się bólu Polacy boją się bólu i jednocześnie unikają wizyt u specjalisty. Świadczą o tym oczywiście statystyki. Dzięki serwisowi KtoMaLek.pl może się dowiedzieć, że miesięcznie kupujemy okolo 1,2 miliona opakowań środków przeciwbólowych z ibuprofonem.  Ile Ketonalu Active kupują Polacy Ibuprofen jest jednak znacznie słabszą substancją czynną niż ketoprofen. Czy Polacy rzucili się masowo na siln